Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2022-03-30 16:00:39
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Zaćma jest jedną z najpowszechniej występujących chorób narządu wzroku. Jako że jest nieodłącznie związana z procesem starzenia się organizmu, cierpią na nią praktycznie wszystkie osoby starsze. Bardzo ważna jest prawidłowa diagnostyka i leczenie zaćmy, gdyż brak działania prowadzi do całkowitej utraty wzroku. W dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji skuteczne metody leczenia tego schorzenia. Są one w pełni bezpieczne, bezbolesne i pozwalają na powrót do domu jeszcze tego samego dnia.
Zaćma (katarakta) to postępujące zmętnienie soczewki oka, które skutkuje pogorszeniem ostrości widzenia. Zaćma najczęściej dotyka osoby w starszym wieku i rozwija się powoli. Warto jednak mieć świadomość, że istnieją przypadki zaćmy stwierdzane także u osób w młodym wieku, w tym także u dzieci. Zaćma jest jednym z najczęściej spotykanych schorzeń oczu i zarazem główną przyczyną ślepoty – nieleczona może doprowadzić bowiem do całkowitej utraty wzroku i co za tym idzie, znacznego pogorszenia jakości życia.
Częstotliwość występowania zaćmy rośnie wraz z wiekiem i najczęściej dotyka osoby po 60. roku życia. Ryzyko rozwoju tej choroby znacząco zwiększają wybrane choroby, w tym cukrzyca. Czynnikiem zwiększającym ryzyko zaćmy są także niektóre leki, w tym sterydy, urazy w obrębie gałki ocznej oraz zabiegi chirurgiczne, np. witrektomia. Zaćma jest o tyle niebezpiecznym schorzeniem, że rozwija się powoli – pacjenci uskarżają się na stopniowe pogarszanie się ostrości widzenia, które początkowo może być korygowane za pomocą okularów. Oprócz obniżenia ostrości wzroku, zaćma objawia się także zwiększoną wrażliwością na światło i kontrast oraz podwójnym widzeniem.
Leczenie zaćmy jest przeprowadzane chirurgicznie. Jedną z najczęściej stosowanych metod jest usunięcie zaćmy fakoemulsyfikacją, która polega na rozdrobnieniu zmętniałej soczewki za pomocą ultradźwięków. W efekcie, pozostawiana jest cienka tylna torebka soczewki, do której wszczepia się sztuczną soczewkę. Dzięki temu pacjent odzyskuje ostrość widzenia, a proces tworzenia się zaćmy zostaje skutecznie zahamowany.
Wszczepienie sztucznej soczewki jest zabiegiem bezpiecznym, bezbolesnym i mało inwazyjnym – wymaga bowiem wykonania małego cięcia w rogówce, w znieczuleniu miejscowym. Cały zabieg trwa ok. 15 min. a po jego wykonaniu, po ok. 2-3 godzinnej obserwacji pozabiegowej, pacjent może od razu wyjść do domu. Oko goi się w szybkim tempie, co pozwala na powrót do normalnych aktywności już po kilku dniach od zabiegu.
Fakoemulsyfikacja jest zdecydowanie najlepszym obecnie wyborem leczenia zaćmy, gdyż wykonuje się ją raz na całe życie. Dzięki zabiegowi pacjent odzyskuje ostrość widzenia i może zrezygnować z noszenia okularów. Efekty, jakie daje leczenie zaćmy metodą fakoemulsyfkacji zależą jednak od jakości wybranej soczewki – warto więc skorzystać w tym zakresie z usług profesjonalnej kliniki, która dobierze odpowiednie rozwiązanie, idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.